כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

סיורי סליחות

ירכא תרבות ופנאיפורסם: 16.02.20 , 16:02ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


 
סיור בכפר פקיעין הוא מפגש תרבויות , היסטוריה ומורשת.כאשר במרכז הסיור בית הכנסת העתיק, סיור סליחות ואיזון עדין בין יהודים ,דרוזים וערבים שבין כולם מחברת מרגלית זינאתי- הנצר האחרון למשפחת הכוהנים שהתגוררה בככפר עוד מימי בית שני .
בשבוע שעבר נחנכו סיורי הסליחות בכפר פקיעין שבגליל המערבי שהפיקו מרכז המבקרים בית זינאתי ובשיתוף אוצרות הגליל. בהשתתפות כ 60מבקרים שהגיעו מכל רחבי הארץ :מחולון , הרצליה, כפר סבא ואפילו אשקלון. את הסיור הוביל אוריאל רוזנבאום  מנהל מרכז המבקרים  בית זינאתי, אשר ליווה את הסיור עם הסבריו בפיוטים בליווי גיטרה. הסיור עבר בין סימטאות פקיעין  ועד אירוח וטעימות כאשר אחרי הטעימות והאתנחתא הגיעו לאולם ששופץ לא מכבר והפך למוזיאון לשם דבר בארץ ובעולם. מאז חרב בית המקדש הייתה נוכחות בפקיעין . מרגלית זינאתי היא "שומרת הגחלת" והיהודיה האחרונה אשר נישארה לשמור על בית הכנסת העתיק  והיא נצר למשפחה של 2000 שנה .  מרגלית (87) שלא מיזמן הדליקה את המשואה ביום העצמאות .מאחדת ומחברת בין  כולם . היא מתנהלת לאיטה בין בית הכנסת והמוזיאון היא אינה מתעצלת להרים את העלים שנשרו מהעיצים או כוס חד פעמית שאחד הילדים השאיר .

היא חיה בשביל המבקרים ואוהבת להיות במרכז העיניינים.עפ"י המסורת , היהודים הראשונים שהתיישבו בפקיעין היו רבי שמעון בר יוחאי, רבי יהושע בן חנניה ןרבי יוסי דמן פקיעין, לאחר חורבן בית המקדש השני ב70 לספירה, התיישבו כמה משפחות כהנים בכפר ,והתוואי ההררי הגן עליהן מפני הרומאים. אחת המשפחות האילו הייתה משפחת זינאתי. מגלית היא האחרונה  שנותרה בכפר. בני משפחתה היו שומרי בית הכנסת העתיק, שהיה בית מדרשו של רבי יהוש בן חנניה , מורו של רבי עקיבא. בשנת 1873 שופץ בית הכנסת במימונו של הנדבן רפאל הלוי מביירות, ומשפחת זינאתי הופקדה על משמרתו. הנשיא השני של מדינת ישראל ,יצחק בן צבי, מראשוני החוקרים של ההתישבות היהודית בפקיעין, ראה את הקהילה היהודית הקטנה בפקיעין ,כעדטת לקשר שבין העם היהודי לארץ ישראל שלא פסק ואפילו לדור אחד. בית הכנסת ובית המשפחה עברו תהליך של שימור, במהלכו נמצאה בבית הכנסת אבו ועליה חקוקה כתובת בכתב עברי קדום. ממיצא זה אישש את ההשערה של בן צבי, שלפיה עוד במאה השנייה,בתקופתו של רבי שמעון בר יוחאי היה בית כנסת בפקיעין. אוריאל רוזנבאום מראה בסיור שחזית בית הכנסת אף מופיעה על שטר 100 שקלים הקודם, עם דיוקנו של בן צבי.

במהלך הסיור תזכו לצפות בסרט על חייה של מרגלית והקהילה שעשוי בטוב טעם ולבסוף תפגשו במרגלית   ותזכו לקבל ברכה . יש משהו באוויר בפקיעין שנותן הרגשה נפלאה ומרגשת נותן כוח לכולנו  .במקום מרכז מבקרים שמשמש מוזיאון בו מוצגים ושמורים כלים חקלאיים פרמטיביים ששימשו את תושבי המקום ,ועל הקירות ישנם שני מסכי ענק אשר מראים כמו דיאלוג , מככבת מרגלית זינאתי שמדברת בשפה פשוטה ואומרת את האמת שלה. בסיום הסרט היא מגיעה בכבודה ובעצמה מתישבת ומספרת סיפור קצר ,משיבה לשאלות ונהנת לעשות סלפי עם האורחים המכובדים.

בית הכנסת ובית משפחת זינאתי הוגדרו לאחרונה כאתר מורשת לאומית. הבית מתוחזק כיום על ידי עמותת בית זינאתי, בסיוע ההסתדרות הציונית העולמית. העמותה מעסיקים מדריכים שמובילים את התיירים שמגיעים לפקיעין. המרכז ובית הכנסת פתוחים בימים ראשון עד חמישי בין השעות 09:15 עד 16:30 בימי שישי פתוח עד 13:00 . מחיר הסיור 17 שקלים למבוגר 15 שקלים לילד. מרכז המבקרים מציע למטיילים בפקיעין מגוון פעילויות נוספות , ובהן סיור מנגן בכפר או חוויות ניווט סלולרי. בימי סליחות, ממש עכשיו מקיים המיזם הפילנתרופי " אוצרות הגליל ובית זינאתי- המרכז למורשת יהודי פקיעין" סיורי סליחות ליליים מומחזים,חוויתים,המותאמים לכל המשפחה בליווי עששיות. הסיור עוסק בסיפורו של הכפר  פקיעין לאורך ההיסטוריה ועובר בסמטאות, במקומות שעבר פוגש את ההווה. בין השאר עובר במערת המחבור של שמעון בר יוחאי ובסיומו מפגש עם מרגלית זינאתי ומופע סליחות בבית הכנסת. מועדי הסיורים 29 באוגוסט, 6 בספטמבר,12 בספטמבר. הסיורים מתחילים ב 19:00 ונמשכים כשעתיים וחצי. המפגש על הכביש הראשי, בירידה למערת הרשב"י( שילוט מכוון), שם יחכה המדריך. מחיר סיור 60 שקלים למבוגר ו40 שקלים לילד כולל כיבוד. טלפונים הזמנה לסיורים :0779964430.

 
כתבה דורית ריטבו  
צילום: RITVO PHOTOGRAPHY באדיבות בית זינאתי המרכז למורשת יהודי פקיעין .


הכתבה פורסמה בעיתון "מבט נהריה וגליל מערבי". לכתבות נוספות יש להיכנס לאתר: mabatnet.co.il